Detská izba s led osvetlením?

Výber detského svietidla jednoznačne nemožno podceňovať. Dieťa v izbe trávi veľa času, neskôr sa tam bude učiť, takže je potrebné, aby bola miestnosť riadne osvetlená. Dajte ale pozor u úplne malých detí, aby sa nepozerali priamo do svetla. Druhým dôležitým predpokladm detského svietidla je jeho bezpečnosť, asi každý rodič už veľmi dobre vie, ako veľmi dokážu byť deti skúmavé.
Lustry najrôznejších farieb a tvarov
Podobne ako u iných svietidiel, aj pri výbere detského svietidla nezabudnite vziať do úvahy veľkosť izby, počet a rozmiestnenie okien, ďalej taktiež farbu stien, nábytku a koberca. Keďže detská izba slúži nielen ako spálňa, ale je aj herňou a neskôr učebňou , jedno osvetlenie určite stačiť nebude. Základom je centrálne svietidlo. Pokiaľ máte nižší strop, zvoľte prisadené stropné svietidlo, v prípade vyššieho stropu zvoľte luster. Či už tak alebo onak, vyberať je možné z neuveriteľne širokej ponuky tvarov a veľkostí, od jednoduchých stropných svietidiel s obrázkami, cez bodové svetlá v tvare futbalových lôpt až po luster ako lietadlo. Vždy dávajte prednosť osvetleniu s rozptýleným svetlom.
Pri nákupe detských svietidiel budete samozrejme kupovať aj svetelné zdroje, ktoré do nich namontujete. Pamätajte, že detská izba často hýri farbami, ktoré sa pod rôznymi typi žiaroviek menia. Teplé farby zvýrazňujú klasické žiarovky, naopak studené zase žiarivky. Najmenšie skreslenie od originálu je u klasiských a halogénových žiaroviek, ktoré sú zase ale veľmi energeticky náročné. Stále väčšej popularite sa v poslednej dobe tešia LED žiarovky, ktoré sú veľmi úsporné a pritom už dokážu svietiť v rôznych farbách svetla.

led svietidlo
Detská lampička musí byť flexibilná
Pre zónu na spanie sa hodí nástenné svietidlo, pričom intenzitu žiarovky zvoľte s ohľadom na vek dieťaťa. V prípade malého dieťaťa bude stačiť menej svietiace svetlo, pri ktorom sa pokojne zaspáva a vy ho môžete prípadne využiť pri prebaľovaní. Pre staršie deti, ktoré už pred spaním čítajú, je vhodnejšie osvetlenie s väčšou intenzitou. K detskej posteli sa hodí aj orientačné svietidlo. To obsahuje senzor pohybu, takže sa automaticky rozsvieti a po krátkej chvíli zase vypne. Navyše je prenosné a skvele pasuje do malej detskej ruky. Niektoré orientačné svietidlá môžu jemne svietiť aj celú noc, takže dieťa nemusí mať strach z úplnej tmy.

9306_2320__vyr_2319saturn-made
Ak už zariaďujete izbu pre školáka, dajte veľký dôraz na led osvetlenie písiacieho stola. Pre písanie je odporučená hodnota intenzity osvetlenia 500 lx. Najvhodnejšie sú stolové lampy, pretože ich je možné po stole posúvať a meniť tak smer aj intenzitu svetla. A najlepšie je, ak má lampa ešte ohybné kĺbové rameno, takže si dieťa jednoduco nastaví sklon svetla. Aby nedochádzalo ku tieneniu na ploche, kde sa píše alebo číta, pravák by mal mať lampičku na ľavej strane, ľavák zase na pravej strane stola. Svetlo ma ovetľovať plochu z výšky približne 30 cm (závisí od výšky dieťaťa) a uhol dopadu má byť 60 až 70 stupňov. Aby lampička neoslňovala, svietidlo musí mať nepriesvitné tienidlo a nesmie z neho vyčnievať žiarovka. Nazbudnite tiež na to, že lampa musí stáť na pevnom a rovnom podklade, aby nespadla. Pri práci na stole je dobré, ak súčasne s lampou svieti aj iný zdroj svetla, aby pri odvrátení zraku od lampy do izby nebol taký prudký svetelný prechod, ktorý vedie k únave očí. Do detských izieb nie sú vhodné  stojacie lampy či iné svetlá s dlhými káblami.